وبلاگ

سوالاتی درباره ازن

سوالاتی درباره اوزون

اوزون چگونه تولید می شود؟

مکانیزم تولید اوزون در دستگاه های مدرن الکتریکی تولید کننده ازن, مانند تولید ازن در هنگام رعد و برق به روش تخلیه الکتریکی انجام می گیرد.  انرژی ناشی از ولتاژ بالا, مولکول اکسیژن را به دو اتم اکسیژن می شکند که از ترکیب هر یک از اتم ها با یک مولکول معمولی اکسیژن, ازن به وجود می آید.

برای بهبود کارایی تولید کننده های ازن, می توان اکسیژن خالص را جایگزین هوا کرد. ازن, همچنین در نزدیکی بعضی انواع لامپ های فرابنفش نیز در غلظت های کم تولید می شود. از آنجایی که ازن بسیار فعال است و نیمه عمر کوتاهی دارد, ذخیره و انتقال آن بسیار مشکل است به همین دلیل بهتر است همواره در محل استفاده تولید شود.

اوزون چگونه کار می کند؟

ازن اکنون قوی ترین اکسید کننده مجاز است (فلورین قوی تر است ولی در بیشتر کشورها مصرف آن ممنوع است). به عنوان یک عامل اکسید کننده 51% از کلرین قوی تر است و قدرت کشندگی آن نیز 125/3 برابر سریع تر است. ازن به سرعت مواد الی موجود در غشای باکتریایی را اکسیده می کند و با تضعیف دیواره سلولی منجر به پارگی سلول و مرگ سریع سلول می شود. ازن بسیاری از مواد آلی را اکسید کرده, بسیاری از مواد غیر آلی را به سطح پایین تری که قابلیت تجزیه بیولوژیکی بیشتری دارند, احیا می کند. بعضی مواد آلی کاملا به کربن دی اکسید و آب اکسید می شوند.

اوزون چه اندازه بر روی باکتری ها موثر است؟

دستگاه ازون همه باکتری ها, ویروس ها, اسپور ها, کپک, قارچ و کیست ها را از بین می برد. مقدار و غلظت ازن, ترکیبات محیط و زمان تماس ازن با ارگانیزم همگی در محاسبه میزان ازن مورد نیاز برای تخریب رشد میکروبی نقش دارند.

آیا اوزون برای انسان سمی است؟

میزان مجاز روبه رویی پیوسته با ازن در هوا در یک شیفت کاری 8 ساعته حداکثر0.1 ppm است. حتی در غلظت 0.1 ppm هم به دلیل بوی ایجاد شده ازن قابل تشخیص است. در غلظت های بالاتر حساسیت چشم ها, خشکی گلو و سرفه ممکن است ایجاد شود. ازن یک ماده سمی است و راهنمای میزان استفاده از آن همیشه باید در نظر گرفته شود.

اوزون
سوالات درباره ازون

آیا اوزون بی خطر است؟

یک سیستم ازن که به طور مناسب نصب شده باشد, حجم بالایی از ازن اضافه شده به آب را به منظور ایجاد باقی مانده حل می کند. از آنجایی که ازون حتی در مقادیر بسیار بسیار ناچیز قابل تشخیص است. هر مقدار نشت ازن در فضای بسته به راحتی تشخیص داده می شود و استفاده از روش های بهبود موقعیت ضرورت می یابد. با استفاده از سیستم های ازن که در خلا کار می کنند خطر نشت غلظت های بالای ازن از بین می رود.

آیا دما و رطوبت بر تولید اوزون تاثیر دارند؟

دما و رطوبت هوا و اتاقی که ازن در آن ساخته می شود, در افزایش تولید ازن بسیار اهمیت دارد. هرچه هوا سردتر و خشک تر باشد, تولید ازن بیشتر خواهد بود. بیشتر سیستم های ازن به منظور پیش تصفیه و تهویه هوای ورودی دارای خشک کن و فیلتر هستند.

آیا اوزون تعادل آب را بر هم میزند؟

pH ازن در حدود 7 است ( خنثی ) بنابراین بر pH تاثیری ندارد.

از طرفی کلسیم, قلیاییت یا جامدات محلول در ازن وجود ندارد, بنابراین بر تعادل آب نیز اثر ندارد. ازن مقادیر جزیی فلزات محلول مانند آهن, منگنز و مس را اکسیده می کند که پس از ته نشین شدن با فیلتراسیون حذف می شوند.

آیا خنک کننده های دارای سیستم تصفیه ازن به عنوان آب های منطقه ای طبقه بندی می شوند ؟ 

ازن بسیار فعال است. به همین دلیل وقتی در آب حل می شود نیمه عمر کوتاهی دارد. واکنش طبیعی ازن برگشتن به شکل اکسیژن است. واکنش در دمای 20 درجه سانتی گراد در زمان 20 دقیقه انجام می شود.

بنابراین سیستم های ازن دارای خشک کننده ها و فیلتر هایی هستند که پیش تصفیه و تهویه را روی هوای ورودی انجام میدهند.

آیا تولید کننده های اوزون به ترمیم لایه ازن کمک می کنند ؟

وقتی ازن به یک سیستم تصفیه آب که به طور مناسب طراحی شده است تزریق می شود, مقدار کمی ازن نا محلول باقی می ماند. لایه ازن در استراتوسفر قرار دارد, در ارتفاع 9-19 مایلی. آنچه از ازن باقی می ماند مانند قطره ای است در یک اقیانوس و هیچ وقت به آن منطقه نمی رسد.

چگونه می توان اوزون را تشخیص داد ؟

ساده ترین راه تشخیص ازون, بوی آن است. حتی در مقادیر پایین در حد 0.01 ppm انسان می تواند ازن را از راه حس بویایی تشخیص دهد. برای تشخیص دقیق تر بعضی سازنده ها, دستگاه هایی ساخته اند که می تواند از راه شکست نور یا کروماتوگرافی ازن را تشخیص دهد. روش های دیگری نیز وجود دارند.

اوزون چقدر در کنترل باکتریایی سیستم های خنک کننده موثر است؟

به طور علمی ثابت شده است که ازن در هر شرایطی و بدون نیاز به عوامل ثانویه بیشترین تاثیر را در کنترل باکتری ها, و دیگر عوامل آلوده کننده در سیستم های خنک کننده دارد.

ازون
ازون و سوالاتی درباره آن

آیا اوزون خورنده است؟

خیر, ازون اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد, خورندگی کمتری دارد و معمولا بهتر از سیستم هایی است که با روش های معمول شیمیایی تصفیه می شوند.

آیا در سیستم های خنک کننده اوزون می تواند جایگزین روش های شیمیایی متداول شود ؟

اوزون می تواند در سیستم های خنک کننده جایگزین همه تصفیه های شیمیایی میکروب کش شود. بعضی مواقع به عنوان بازدارنده های ( کاهش دهنده) رسوب و زنگ زدگی نیز کاربرد دارد. محدودیت ها وقتی اعمال می شود که نگه داری آب در مخازن روباز یا ناودان های جمع آوری آب روباز در کارگاه های سرپوشیده منجر به تجمع ازن و تماس نزدیک با پرسنل شود.

اوزون از چه زمانی در انگلستان برای کنترل باکتریایی سیستم های خنک کننده به کار می رود ؟

در انگلستان اوزون از حدود 14 سال پیش مستقیما برای کنترل باکتریایی برج های خنک کننده به کار می رود. این تکنولوژی نخستین بار در آمریکا و آلمان شکل گرفت و 20 سال است که با موفقیت مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا در سیستم های خنک کننده استفاده از فیلتراسیون در کنار اوزون اهمیت زیادی دارد ؟

ثابت شده است که اوزون مواد معلق را کاملا جدا می کند. و رسوب های سطحی را از بین می برد. افزایش لجن و رسوب ها ( در صورتی که حذف نشوند ) می تواند باعث افزایش نرخ سالانه خوردگی و زنگ زدگی شود. حذف این رسوب ها اهمیت زیادی دارد. سیستم های ازن در حذف موثر جامدات تا 40 میکرون شرکت می کند.

✅ آیا تا کنون از دستگاه های ضدعفونی کننده ازون برای مواد غذایی یا میوه و سبزیجات استفاده کرده اید! دستگاه تولیدکننده گاز اوزون با میکروب ها و سموم واکنش نشان می دهد و همه آلودگی ها را از سطح مواد غذایی پاکسازی می کند. این دستگاه برای شستن مرغ و ماهی نیز بکار می رود و تمامی سموم و هورمون ها را از آن گوشت و مرغ و ماهی جدا می کند. مصارف دستگاه های ازون آنقدر زیاد است که نمی توان کامل آن را شرح داد از جمله در زیبایی پوست، در درمان بیماری ها مثل زخم پای دیابتی و همینطور از آب اوزون دار برای افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود.

جهت آشنایی بیشتر با دستگاه ازون می توانید مقاله دستگاه ضدعفونی کننده اوزونی چه فوایدی دارد را مطالعه کنید.

دستگاه ضدعفونی کننده مواد غذایی
دستگاه ضدعفونی کننده مواد غذایی هیل تول

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *