وبلاگ

آیا ویروس کرونا می تواند از راه آب منتقل شود؟

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق آب آشامیدنی منتقل شود؟

آیا امکان آلودگی آب با ویروس کرونا وجود دارد؟ همه ما می دانیم که همه گیری جهانی توسط ویروس کرونا چگونه جهان را آزار داده است. این ویروس که از ووهان چین منشا می گیرد ، برای اولین بار در دسامبر سال 2019 شناسایی شد. این ویروس در مدت زمانی کوتاه، همه جهان را درگیر کرد.

علائم رایج مرتبط با ویروس شامل : سرفه ، تب ، تنگی نفس ، خستگی و از دست دادن چشایی و بویایی است.

در بیشتر موارد علائم بصورت خفیف است. این علائم، در بعضی از افراد به صورت ARDS یا سندرم پریشانی تنفسی حاد رشد می کند و در نتیجه شرایط جدی مانند نارسایی چند اندام ، شوک سپتیک ، لخته شدن خون و حتی طوفان سیتوکین ایجاد می شود.

معمولا پنج روز بعد از مواجهه شدن با ویروس، علائم خود را نشان می دهد، اما ممکن است 14 روز طول بکشد که علائم خود را نشان دهد.

 

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

هنگامی که افراد در تماس نزدیک با یکدیگر هستند، ویروس کرونا بین افراد پخش می شود. وقتی که فرد آلوده سرفه می کند یا آواز می خواند یا حتی صحبت می کند، قطرات کمی از ویروس را با در هوا پخش می کند، اگر فرد سالمی در این هوا تنفس کند؛ ویروس وارد بدنش می شود.

سازمان بهداشت جهانی 1 متر فاصله اجتماعی را پیشنهاد می کند. افراد می توانند ویروس را بدون نشان دادن عوارض جانبی منتقل کنند و بنا به عبارتی ناقل بیماری باشند و متاسفانه این حالت بسیار اتفاق می افتد و میزان ابتلا ویروس در افراد بدون علامت 40% است.

 

ویروس کرونا چگونه انتشار می یابد؟

 

زمانی که ویروس بیشترین تاثیر را بر بدن می گذارد، علائم خود را نشان می دهند (حتی علائم بصورت خفیف) و ممکن است فرد دو روز قبل از بروز علائم، آلوده باشد. افراد مبتلا به ویروس کرونا در موارد خفیف 7 تا 12 روز آلوده هستند و در موارد شدید حدود 14 روز آلوده به ویروس کرونا هستند.

این مطالعه نشان می دهد ویروس کرونا ممکن است از طریق هوا و اشیا  آلوده پخش شود. احتمال آلوده شدن در صورت تماس با سطح آلوده افزایش می یابد در صورتی که با دست های شسته نشده به بینی ، چشم یا دهان خود دست بزنید.

هنوز مشخص نیست که باید چه مقدار از ویروس در سطح اشیا قرار گیرد تا بتواند آلوده کننده باشد.

دانشمندان کشف کردند که ویروس تا 4 ساعت بر روی مس ، تا یک روز بر روی مقوا و تا سه روز روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ زنده می ماند.

جیمز لوید اسمیت ، یکی از نویسندگان مجله جدید پزشکی انگلیس ، و یک استاد اکولوژی و بیولوژی تکاملی معتقدند که : این ویروس از طریق تماس افراد با یکدیگر منتقل می شود و همین موضوع مهار این ویروس را دشوارتر می کند.

 

چگونه از خود در برابر ویروس کرونا  محافظت کنیم؟

جهان هنوز هیچ درمانی برای این ویروس کشنده پیدا نکرده است و تنها راه محافظت از خود در برابر این ویروس، رعایت چند نکته آسان است:

 

چگونه از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

 

-دستان خود را به طور مرتب بشویید. از آب و صابون یا ضدعفونی کننده دست با پایه الکلی استفاده کنید.

-از فردی که عطسه یا سرفه می کند، حداقل 1 متر فاصله داشته باشید.

-از دست زدن به بینی، چشم و دهان خودداری کنید.

-هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید. دستمال را دور بریزید و لباستان را عوض کنید.

-اگر حالتان بد است در خانه بمانید.

-اگر تب ، سرفه و مشکل تنفس دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

-از آخرین اطلاعات و اخبار مطلع باشید و از رهنمودهای مقامات بهداشت عمومی محلی خود پیروی کنید.

-از مراجعه غیرضروری به مکان­های شلوغ پرهیز کنید. هنگام بیرون آمدن از خانه ، دهان و بینی خود را با ماسک یا دستمال بپوشانید.

و اما سوال مهم :

آیا از طریق آب آشامیدنی امکان ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد؟

آلودگی آب با ویروس کرونا 

هیچ مدرکی از انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی آلوده وجود ندارد. براساس مطالعات فعلی ، خطر آلودگی آب آشامیدنی به ویروس کرونا بسیار کم است.

 

آیا ویروس ها می توانند از طریق آب آشامیدنی پخش شوند؟

طبق تخمینی که در سال 2012 صورت گرفته، 1.8 میلیارد نفر (که نزدیک به 25٪ از جمعیت جهان است) آب آلوده مصرف می کنند.

آب آلوده به معنای آبی است که حاوی باکتری، ویروس است. آب آلوده علت اصلی بیماری های است که از طریق آب به انسان منتقل می شود که شایع ترین آن ورم معده و روده است.

تقریباً 90٪ مرگ و میر در سراسر جهان عمدتاً مربوط به اسهال ناشی از آب آلوده ، بهداشت نامناسب و بهداشت ناکافی است. و بدترین وضعیت این است که آب آلوده کودکان زیر پنج سال ما را تحت تأثیر قرار داد. در سال 2012 ، اسهال منجر به مرگ بیش از 1.2 میلیون کودک در این گروه سنی شد.

طبق برآورد بانک جهانی، آب آلوده و بهداشت نامناسب منجر به ضرر اقتصادی جهانی 260 میلیارد دلار به صورت سالانه می شود.

از دست دادن جان انسان ها و تأثیر آن بر اقتصاد جهانی، به دلیل آب آلوده، حیرت انگیز است. به همین دلیل است که دسترسی به آب آشامیدنی سالم یکی از بزرگترین اولویت های سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان ملل (UN) است.

 

آب و ویروس کرونا

 

هر زمان که در مورد آلودگی آب صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند آلودگی باکتریایی است. اما آنچه کمتر شناخته شده است آلودگی آب با ویروس و تأثیر آن بر سلامت انسان است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، ویروس های منتقل شده از آب ، که خطر متوسط تا شدیدی برای سلامتی دارند ، شامل ویروس آدنوویروس ، هپاتیت A و E ، ویروس آستروویروس ، نورو ویروس ، روتاویروس و سایر ویروس های کالیسیتی و ویروس های انترو ویروس از جمله ویروس های کوکساکی و ویروس های فلج اطفال است.

برخی گزارش ها همچنین حاکی از آن است که ویروس های دیگر مانند آنفلوانزا و کرونا ویروس ها نیز می توانند از طریق آب آشامیدنی منتقل شوند ، اما شواهد کافی وجود ندارد که بتواند آن را قطعی کند.

 

چگونه ویروس ها را در آب آشامیدنی تشخیص دهیم؟

تأمین کنندگان آب مانند شرکت های شهرداری به طور روزمره آب را از نظر وجود همه ی انواع آلودگی که شامل آلودگی بیولوژیکی است بررسی می کنند.

اما غالباً این بررسی وجود ویروس های عفونی را پوشش نمی دهد زیرا تشخیص ذرات ویروس عفونی به صورت مقرون به صرفه و عملا غیرممکن است.

در حالی که می توان باکتری های موجود در آب را در مقایسه با ویروس ها به راحتی تشخیص داد ، اما موانع مختلفی برای جلوگیری از شناسایی ویروس های موجود در آب آشامیدنی وجود دارد. دلیل این امر آن است که تشخیص ویروس نیاز به استفاده از فناوری پیچیده و گران قیمت مانند کشت بافت دارد.

اگرچه پیشرفت تکنولوژیکی زیادی در این زمینه حاصل شده است ، اما هنوز هیچ راه سریع و آسانی برای شناسایی ویروس ها در آب با حجم زیاد وجود ندارد.

 

چگونه ویروس ها را از آب آشامیدنی پاک کنیم؟

روش های متداول و گسترده تصفیه آب  (که از فیلتراسیون و ضد عفونی استفاده می کنند)، در غیرفعال سازی ویروس COVID-19 بسیار موثر هستند.

در گذشته ثابت شده است که کلرزنی و گندزدایی با اشعه ماورا بنفش UV در برابر ویروس های انسانی از قبیل ویروس کرونا کاملاً موثر است.

 

ویروس کرونا

 

اگر خانه شما به تصفیه آب متمرکز و تأمین آب لوله کشی مطمئن دسترسی ندارد، می توانید از فن آوری های تصفیه آب خانگی مانند دستگاه های تصفیه آب RO + UV نیز استفاده کنید.

حتی اگر ویروس کوید 19 در سراسر جهان گسترش یافته است و همه گیر شده است، اما یک تسکین دهنده این است که از طریق آب آشامیدنی گسترش نمی یابد. پس اگر هنوز هم به آلودگی آب با ویروس ها اطمینان خاطر ندارید، روش های ضد عفونی و تصفیه مورد استفاده برای نوشیدن آب ، ایمنی لازم را در برابر شیوع ویروس کرونا ایجاد می کند و شما با خیالی آسوده می توانید آب سالم بنوشید.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *