وبلاگ

لزوم تصفیه آب

چرا به تصفیه آب نیاز داریم؟

لزوم تصفیه آب

آب طبیعی, قبل از مصرف چه در بخش آشامیدنی, و چه در بخش صنعتی نیاز به تصفیه دارد.

در مورد آب های آشامیدنی لازم است آب را از لحاظ وجود باکتری های بیماری زا, ذرات معلق در آب, بو و مزه و همچنین کمبود و زیادی بعضی از مواد یونی که در سلامتی انسان نقش ایفا می کنند مورد بررسی قرار داد. در این مورد هدف از تصفیه آب, تولید آب سالم, بهداشتی و عاری از هرگونه مواد سمی و عوامل بیماری زاست. به طوری که دارای بو و طعم مطلوب باشد و مصرف کننده بدون هیچ گونه اکراه و اعتراضی از آن استفاده کند. به طور خلاصه می توان گفت آب تصفیه شده فاقد آثار نامطلوب بر روی اشیای در حال تماس می باشد می باشد و در استخرها بر روی شناگران اثرات و عوارض نامطلوب ایجاد نمی کند.

در هر تصفیه خانه برای بهبود وضعیت کیفی آب از فرایندهای خاصی استفاده می شود که به آنها اشاره خواهد شد.

اندازه تصفیه خانه ها و تعداد فرآیند های انتخابی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

الف) ناخالصی های موجود در آب خام

ب) استاندارد آب مورد نیاز

ج) میزان آب مورد نیاز بر حسب جمعیت

د) هزینه تمام شده تصفیه آب

مراحل مختلف تصفیه آب

آب برای بقای تمام موجودات زنده روی زمین ضروری است. بدن انسان از 60٪ آب ساخته شده است و ما هر روز مقدار زیادی از این آب را از دست می دهیم. به همین دلیل است که بر مصرف آب تأکید می شود. بدن باید سطح آب را حفظ کند و به همین دلیل پزشکان به افراد توصیه می کنند که روزانه حدود هشت لیوان آب مصرف کنند. اما ، آبی که در حال مصرف است باید تمیز و تصفیه شود. آب کثیف می تواند باعث بیماری شود و به همین دلیل سیستم های تصفیه آب بسیار حیاتی هستند. در اینجا تجزیه و تحلیل روند تصفیه وجود دارد.

مبادله

این اولین مرحله از فرآیند تصفیه است. آب شهر به مواد معدنی ناخواسته آلوده است و این مرحله به حذف مواد معدنی تشکیل دهنده آب سخت کمک می کند. برخی از فلزات سنگین مانند آهن نیز از طریق این روش جدا می شوند. مواد شیمیایی به آب اضافه می شوند و لخته ها تشکیل می شوند. سپس ذرات کثیف جذب مایع می شوند و سپس آنها را مجبور به پایین آمدن و ته نشینی در مخزن می کنند.

انعقاد

پس از اولین مرحله ، جریان و آب فرآیند رسوب گذاری را طی می کنند. وقتی آب به سمت پایین حرکت می کند و در آنجا مستقر می شود. فیلترهای رسوب گیر نیز وجود دارند که ذرات آلودگی را به دام می اندازند. این به جلوگیری از آلودگی تجهیزات کمک می کند.

فیلتراسیون و کربن فعال شده

در اینجا آب فیلتر می شود و از لایه های ماسه ، زغال چوب و بقیه عبور می کند. ذراتی که پس از رسوب گذاری باقی مانده اند برداشته می شوند. یک فرآیند فیلتراسیون کربن نیز درگیر است و علف کش ها ، کلر و سایر آلاینده ها از بین می روند.

ضدعفونی کردن

در این مرحله آب به مخزنی بسته منتقل می شود که دارای نورهای ماورا بنفش و یک ماده ضدعفونی کننده است. اگر آب زیرزمینی باشد ، این مرحله برای پاکسازی آب کافی است زیرا تمام میکروارگانیسم ها از بین می روند. پس از ضد عفونی کردن، آب از طریق لوله هایی که در آن پردازش می شود با استفاده از اسمز معکوس جریان می یابد.

فیلتر کربن

این فیلتر، ناخالصی های موجود در آب را می گیرد.

اسمز معکوس

وقتی آب به خانه ها می رسد ، باید فرآیند تصفیه دیگری به نام اسمز معکوس را طی کند. در اینجا ، از غشای نیمه تراوا برای حذف هرگونه ناخالصی موجود در آب استفاده می شود. تمام آلاینده های محلول که ممکن است در مراحل قبلی از دست رفته باشند در اینجا حذف می شوند. علاوه بر این ، در این مرحله طعم شیرینی به آب اضافه می شود.

ذخیره آب تصفیه شده

پس از انجام مراحل فوق در نهایت آب تمیز در مخازن ذخیره می شود.

لزوم تصفیه آب در خانه

مگر آب شهری همه این مراحل را طی نمی کند تا تصفیه و سالم سازی شود! پس لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی چیست!؟

آب شهری خصوصا در کشور ما ایران نیاز به تصفیه مجدد دارد؛ چرا که آب همچنان مواد شیمیایی و سموم را در خود دارد و برای ضدعفونی کردن آب از کلر استفاده میشود که مضرات زیادی برای بدن دارد و آب بعضی از مناطق حتی شور و آلودگی زیادی در خود دارد و این آلودگی با چشم غیرمسلح هم دیده می شود و نیاز به تصفیه آب یا آب معدنی را برای خانه هایی که در این مناطق زندگی می کنند را ضروری می کند. پس حتما آلودگی آب خود را بشناسید و متناسب با نوع آلودگی دستگاه تصفیه کننده آب خانگی خود را با توجه به نیازتان تهیه نمائید. شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با انواع تصفیه آب ها و اطلاع از قیمت تصفیه آب خانگی به سایت ما سر بزنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *