وبلاگ

آلودگی آب ها

انواع آلودگی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع آلودگی را بشناسیم

تعریف آلودگی

آلودگی عبارت است از وارد نمودن مواد یا انرژی توسط انسان در محیط زیست اعم از هوا, آب و یا زمین به طوری که باعث تغییر نامطلوب در خواص فیزیکی, شیمیایی و بیولوژیکی محیط زیست شده و منابع حیاتی, سلامت و فعالیت انسان و سایر موجودات زنده با خطر مواجه گردد. آلودگی ها انواع مختلفی دارند، در اینجا سعی داریم انواع آلودگی محیط زیست را بیان کنیم.

انواع آلودگی

در محیط زیست, چهار نوع آلودگی وجود دارد. که عبارتند از:

الف) آلودگی آب

ب) آلودگی هوا

ج) آلودگی صوتی

د) آلودگی خاک

با صنعتی شدن جوامع بشری, میزان این آلودگی ها به طور قابل توجهی افزایش می یابد, چنانچه اگر تدابیر خاصی جهت کنترل و جلوگیری از مواد آلاینده و یا حذف آنها اتخاذ نگردد, ممکن است جوامع بشری در آینده با مشکلات جدی روبه رو گردند. از بین انواع آلودگی ها, به بررسی آلودگی آب ها می پردازیم.

آلودگی آب چیست؟

آلودگی آب زمانی اتفاق می افتد که مواد سمی وارد آبی مانند دریاچه ها ، رودخانه ها ، اقیانوس ها و غیره شوند و در آنها حل شوند و به حالت معلق در آب قرار بگیرند یا روی بستر قرار بگیرند. این باعث افت کیفیت آب می شود.

این طلسم نه تنها برای اکوسیستم های آبزی فاجعه ایجاد می کند ، بلکه آلاینده ها از طریق آبهای زیرزمینی نفوذ می کنند و می رسند ، که ممکن است در خانه های ما به عنوان آب آلوده ای که ما در فعالیت های روزمره خود از جمله نوشیدن استفاده می کنیم، پایان یابد.

منابع و اثرات آلودگی آب

آلودگی آب می تواند از طرق مختلف ایجاد شود که یکی از آلوده کننده ترین آنها فاضلاب شهری و تخلیه زباله های صنعتی است. منابع غیرمستقیم آلودگی آب شامل آلودگی هایی است که از خاک یا سیستم های آب زیرزمینی و از طریق باران وارد آب می شوند.

خاکها و آبهای زیرزمینی حاوی پسماند شیوه های کشاورزی انسانی است و همچنین مواد زائد صنعتی را به طور نامناسب دفع می کند.

آلودگی آب ها توسط انسان
آلودگی آب ها توسط انسان

 مستقل از منبعی که آب از آن حاصل شده است, امکان مشاهده آلودگی های زیر در آن وجود دارد:

الف) ناخالصی های شیمیایی

این ناخالصی ها شامل املاح معدنی و آلی محلول, مواد معلق, سولفات, ازت, آهن, منگنز و گازهای محلول می باشد.

ب) ناخالصی های فیزیکی

این ناخالصی ها شامل کدورت, رنگ, بو و طعم و دمای آب است.

ج) ناخالصی های میکروبیولوژیکی

این ناخالصی ها عمدتا مربوط به انواع میکروارگانیسم ها نظیر باکتری هاست.

اگر میزان این ناخالصی ها در آب از حد معین تجاوز کند دیگر نمی توان از آب حتی برای مصارف معمولی استفاده کرد.

باید توجه داشت که بیشترین ناخالصی آب, مربوط به فرسایش زمین در حین جریان آب و در نتیجه, انحلال گازهای حاصل از متلاشی شدن مواد آلی گیاهی و یا حیوانی است. البته در این میان, مواد حاصل از آلودگی هوا و تخلیه فاضلاب صنعتی, گاهی اوقات, حتی خطرناک تر از فاضلاب شهری هستند, چرا که حاوی فلزات سنگین و ترکیبات خطرناکی همچون سیانور می باشند.

انتقال بیماری های گوناگون از طریق آب آلوده, هزاران سال است که یکی از بزرگترین معضلات جوامع بشری بوده و هر ساله تعداد زیادی از مردم به خاطر همین مسئله جان خود را از دست می دهند. با توجه به مطلب فوق الذکر می توان نتیجه گرفت که جلوگیری از آلودگی آب ها و نیز تصفیه آب های آلوده به عنوان ضروری ترین مسئله حیاتی مطرح است.

این موارد را برای مراقبت از خود در برابر آلودگی آب رعایت کنید:

آب جوشانده مصرف کنید.
از مصرف نوشیدنی های کنار جاده خودداری کنید ، زیرا ممکن است آلوده باشد.
آب باید از فیلترهای UV عبور کن ، فیلترهای معمولی آب را تمیز نمی کنند.

شاید بخواهید لیست قیمت دستگاه های تصفیه آب را بدانید، در لینک زیر لیست قیمت دستگاه ها و مشخصات آن ها درج شده است.[/vc_column_text][vc_cta h2=”” h4=”اینجا لیست دستگاه های تصفیه آب جدید رو آوردم، بد نیست بهش سر بزنی.” txt_align=”right” style=”custom” custom_background=”#e8eae6″ custom_text=”#0a0a07″]

لیست قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی و آشنایی با انواع آن

[/vc_cta][vc_column_text]

برای حل مشکل ابتدا باید عوامل آلوده کننده را بشناسیم.

فاضلاب ها و پساب ها

آلودگی های کشاورزی

آلودگی حرارتی

مواد رادیواکتیو

مواد نفتی

میکرو ارگانیسم ها

مواد آلی

فاضلاب ها و پساب ها

عوامل متعددی در  آلودگی فاضلاب ها و پساب ها موثرند که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

فاضلاب ها
فاضلاب ها

باکتری ها و ویروس ها

فاضلاب های شهری, ناقل باکتری ها و ویروس های بیماری زا هستند و اگر با آب مصرفی مخلوط گردند مشکلات عدیده ای را برای بهداشت عمومی جامعه به وجود می آورند. بیماری های نظیر وبا, اسهال, عفونت های روده ای و کبدی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق آب آلوده به وجود می آیند.

مواد شیمیایی

پاک کننده ها

یکی از مهم ترین مواد شیمیایی که در سطح وسیعی باعث آلودگی آب ها می گردند, شوینده ها هستند. این مواد توسط میکروارگانیسم ها قابل تجزیه نیستند. اشکالات مهمی که مصرف پاک کننده ها و تخلیه آن ها از طریق فاضلاب در رودخانه ها ایجاد می کند, عبارتند از:

الف) ایجاد کف

ب) تاثیر روی بو و مزه آب

ج) ایجاد اشکال در امر انعقاد, ته نشینی و صاف کردن در تصفیه خانه های آب

د) ایجاد واکنش های فیزیولوژیکی در انسان

و) اثر سو بر روی موجودات زنده

عناصر سمی

در این مورد می توان به کاتیون ها و آنیون های سمی نظیر آرسنیک, سرب, جیوه, کروم و سیانید اشاره نمود.

همه آلودگی ها با ضدعفونی کننده ها قابل برطرف شدن هستند. اگر می خواهید با انواع پاک کننده های آلودگی آب و هوا و مواد غذایی آشنا شوید، بر روی لینک سبز رنگ کلیک کنید.[/vc_column_text][vc_btn title=”خرید تصفیه آب” style=”custom” custom_background=”#61b15a” custom_text=”#ffffff” shape=”round” size=”lg” link=”url:https%3A%2F%2Fpaakzi.com%2F|title:%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%20%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C|target:_blank” animation_type=”bounceIn” css=”.vc_custom_1607757042470{background-color: #ffffff !important;}”][vc_empty_space][vc_column_text]

انواع آلودگی های کشاورزی

حشره کش ها

ضرورت استفاده از حشره کش ها برای مبارزه با آفات گیاهی بر کسی پوشیده نیست. افات گیاهی از یک طرف حجم تولیدات کشاورزی را کاهش می دهند و از طرف دیگر موجب ایجاد بیماری می گردند.

نکته قابل توجه این است که از بین چند میلیون حشرات موجود در طبیعت تنها یک درصدشان مضر است و بقیه حشرات غیر مضر و حتی مفید هستند.

بنابراین لازم است ترکیب شیمیایی حشره کش ها را به گونه ای انتخاب نمود که تنها حشرات مضر را مورد حمله قرار دهند.

ورود حشره کش ها به آب های طبیعی از طرق مختلف صورت می گیرد نظیر به کار بردن مستقیم آنها برای کنترل گیاهان و حشرات در آب, عبور آب از زمین های کشاورزی و نیز از فاضلاب های صنعتی.

حشره کش ها می توانند بدون تجزیه شدن در محیط باقی بمانند و غالب این ترکیبات در آب محلول هستند از این رو با ورود به جریان آب باعث آلودگی و بروز مشکلات فراوان می گردند.

اگر بلافاصله پس از سمپاشی, بارش باران صورت گیرد, آب باران حشره کش ها را شسته و ضمن نفوذ در سطح زمین, آلودگی ها را تا اعماق زمین منتقل می کند. تخلیه پساب کارخانجات تولید کننده حشره کش ها و جذب حشره کش توسط خاک و انتقال آن از طریق فرسایش خاک خاک به آب از جمله راه های انتقال حشره کش ها به آب می باشد.

علاوه بر حشره کش ها, کودهای شیمیایی زراعی نیز مهم ترین نقش را در آلودگی آب دارا می باشند.

سم پاشی زمین کشاورزی
سم پاشی زمین کشاورزی

آلودگی حرارتی

کار آمدترین نیروگاه های تولید الکتریسیته فقط 40% انرژی سوخت های فسیلی را استفاده می کنند و بقیه در اطراف نیروگاه پراکنده شده و مشکلات عدیده ای را به وجود می آورند. نیروگاه هایی که در کنار رودخانه ها قرار گرفته اند و از آب رودخانه جهت سرد کردن استفاده می کنند, آب سرد کننده را که درجه حرارت آن بالا رفته است به رودخانه مییزند که باعث الودگی آب و از بین رفتن آبزیان و مشکلات دیگری می شود.

مواد رادیو اکتیو

تعداد زیادی از منابع اب, به میزان جزئی حاوی مواد رادیو اکتیو هستند که به صورت طبیعی وارد آب شده اند. اگر مواد رادیواکتیو وارد بدن شوند. در استخوان ها ذخیره می گردند و کار مغز استخوان را که تولید خون است مختل می نمایند. همچنی آسیب جدی به ماهیچه ها وارد می نمایند.

مواد نفتی

مواردی از قبیل ورود پساب های صنعتی پالایشگاه ها به جریان آبهای صنعتی, استخراج نفت از دریاها و بارگیری و تخلیه نفتکش ها باعث ورود مواد نفتی به آب می گردند. مواد نفتی مانع از ورود نور خورشید به آب شده و مشکلاتی را در امر فتوسنتز ایجاد می کند.همچنین مشکلات بسیار دیگیری را به وجود می آورد.  روش های جمع آوری نفت از سطح آب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و خلاصه اینکه  متاسفانه تا به حال روش قابل قبولی در این زمینه به کار گرفته نشده است.

میکرو ارگانیسم ها

قبلا تمام موجودات زنده  جهان را به دو دسته گیاهان و جانوران تقسیم می کردند. تا اینکه در قرن نوزدهم میلادی دریافتند که موجودات زنده دیگری وجود دارند و دارای خواص مشترکی از هر دو گروه گیاهان و جانوران هستند و این موجودات را میکروارگانیسم ها نامیدند. میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها, جلبک ها, قارچ ها, باکتری ها و … هستند.

مواد آلی

مواد آلی معمولا از تخریب گیاهان و جانوران به وجود می آید. در طی اکسیداسیون مواد آلی در آب یا خاک, کربن آنها به گاز کربنیک و ازت آنها به نیترات تبدیل می شود.

آلودگی هوا

آلودگی هوا
آلودگی هوا

آلودگی هوا ترکیبی از ذرات جامد و گازها در هوا است. انتشار گازهای گلخانه ای، مواد شیمیایی از کارخانه ها، گرد و غبار، گرده و اسپورهای قالب ممکن است به عنوان ذرات معلق باشد. گاز ازن، بخش مهمی از آلودگی هوا در شهرها است.

برخی از آلاینده های هوا سمی هستند. استنشاق آنها می تواند شانس شما را به مشکلات بهداشتی افزایش دهد. افراد مبتلا به بیماری قلب یا ریه، بزرگسالان و کودکان بالغ بیشتر از آلودگی هوا رنج می برند. آلودگی هوا فقط در خارج نیست – ساختمان داخلی هوا نیز می تواند آلوده و سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

راه های در امان ماندن از آلودگی هوا

با توجه به آلودگی هوا و وضعیت هشدار دهنده لازم است اقدامات لازم را برای ایمن ماندن و جلوگیری از هر نوع مشکلات طولانی مدت انجام دهید. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا منجر به تحریک چشم، گلو، پوست، حملات آسم، تب یونجه و سایر مشکلات تنفسی می شود. هنگامی که سطح آلودگی زیاد است، متخصصین بهداشت توصیه می کنند که در خانه بمانید و در بیرون از خانه از ماسک استفاده کنید اما این شرایط بر کیفیت هوای داخل خانه نیز تأثیر دارد، به همین دلیل حتی اگر در خانه بمانید باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. آلاینده های هوای داخل خانه ULTRA-MICROSCOPIC هستند؛ در اصل به این معنی است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. در اینجا برخی از راه های در امان ماندن از آلودگی وجود دارد:

  1. دستگاه تصفیه هوا هانیول نصب کنید – این یکی از موثرترین راه ها برای تنفس ایمن و جلوگیری از مشکلات جدی بهداشتی است.
  2. از پیاده روی صبحگاهی خودداری کنید.
  3. وقتی سطح آلودگی زیاد است ، از ورزش در فضای باز خودداری کنید. وقتی هوا خراب است ، در داخل منزل در یک مرکز خرید یا سالن بدنسازی قدم بزنید یا از دستگاه ورزش استفاده کنید. اگر کیفیت هوا ناسالم است ، مدت زمانی را که کودک شما برای بازی در فضای باز می گذراند محدود کنید.
  4. همیشه از ورزش در مناطق پرتردد پرهیز کنید. حتی وقتی پیش بینی کیفیت هوا سبز است ، وسایل نقلیه در بزرگراه های شلوغ می توانند سطح آلودگی بالایی را تا یک سوم مایل دورتر ایجاد کنند.
  5. از اتوبوس ، مترو ، سیستم های قطار سبک ، قطارهای رفت و آمد یا سایر گزینه های دیگر برای رانندگی با اتومبیل خود استفاده کنید.
  6. چوب یا زباله ها را نسوزانید. سوزاندن هیزم و زباله از مهمترین منابع آلودگی ذرات (دوده) در بسیاری از مناطق کشور است.
  7. گیاهان تصفیه کننده هوا را در خانه ها و ادارات قرار دهید.
  8. هر زمان بیرون می روید ماسک بزنید.

سطح نگران کننده آلودگی هوا ممکن است منجر به مشکلات جدی و طولانی مدت در سلامتی شود. دستگاه های تصفیه هوا می توانند کمک زیادی به شما در جلوگیری از اثرات آلودگی هوا کنند. دستگاه تصفیه هوا هانیول گرد و غبار ، گرده ها و سایر آلاینده ها را می گیرد و به دام می اندازد تا هوای داخل خانه را تمیز و بدون آلاینده نگه دارد.

آلودگی صوتی

آلودگی صوتی
آلودگی صوتی

 

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان, آلودگی صوتی یکی از بزرگترین آلودگی هاست. اما با وجود اینکه ممکن است آلودگی صوتی یا به اصطلاح نویز موجب مشکلات بسیاری حتی مرگ شود اغلب نادیده گرفته می شود.

سر وصدا یک محرک عصبی برای سیستم عصبس است که این محرک ها برخی از هورمون ها را آزاد می کند که این هورمون ها خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد که فشار خون بالا رابطه مستقیمی با حملات قلبی و سکته مغزی دارد.

وقتی سر و صدایی وجود داشته باشد با وجود اینکه این سر و صدا مشکل بزرگی است اما مغز توانایی انطباق با آن را دارد که در نتیجه آن را عادی جلوه می دهد که این خود بسیار بد و خطرناک است زیرا متوجه سر و صدا نمی شویم و دچار بیماری می شویم.

بنابراین بهتر است به این نوع آلودگی نیز توجه ویژه ای شود.

آلودگی خاک

 

Soil pollution

 

یکی دیگر از انواع آلودگی ها، مربوط به خاک است.  آلودگی خاک به حضور مواد شیمیایی سمی ( آلاینده ها ) در خاک, در غلظت های بالا که برای سلامتی انسان و یا اکوسیستم خطرناک است گفنه می شود.

در مورد آلاینده هایی که به طور طبیعی در خاک رخ می دهد حتی اگر میزان آلودگی بالا نباشد خطر آلودگی خاک وجود دارد.

تمامی خاک ها چه آلوده چه غیر آلوده, حاوی ترکیباتی ( آلاینده ها ) هستند, که به طور طبیعی در خاک وجود دارد ( مانند فلزات, یون های معدنی و نمک ها) و بسیاری از ترکیبات آلی ( مانند لیپیدها, پروتئین ها, هیدروکربن ها و غیره )

این ترکیبات عمدتا از طریق فعالیت میکروبی خاک و تجزیه ارگانیسم ها تشکیل می شوند.

علاوه بر این از طریق عوامل مختلف جوی مانند باران و باد نیز در خاک آلودگی به وجود می آید.

آلودگی خاک
آلودگی خاک ها

به طور کلی دو دلیل اصلی وجود دارد که باعث آلودگی خاک می شود :

1- عوامل انسانی: مانند کشاورزی, ریختن زباله ها در خاک و غیره

2-عوامل طبیعی : در بالا به آن اشاره شد.

آلودگی خاک به طور یکسان بر روی گیاهان, حیوانات و انسان تاثیر می گذارد.

نکته: در نظر داشته باشید که با توجه به افزایش جمعیت و صنعتی شدن، میزان انواع آلودگی ها از جمله آلودگی صوتی، آلودگی آب و آلودگی هوا رو به افزایش است و این مسئله برای سلامتی انسان ها و حیات خطرآفرین شده است. با توجه به اینکه تدابیر زیادی در خصوص رفع مشکلات آلودگی به طور جدی اندیشیده نشده است؛ باید از سلامتی خود در برابر این آلودگی ها حفاظت کنیم. جهت آشنایی با انواع دستگاه های پاک کننده آلودگی ها می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمائید.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_toggle title=”آلودگی چیست؟”]اصطلاح “آلودگی” به هر ماده ای گفته می شود که بر محیط زیست و هر موجودی که در آن زندگی می کنند تأثیر منفی بگذارد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آلودگی های اصلی کدامند؟”]سه نوع عمده آلودگی؛ آلودگی آب، آلودگی هوا و آلودگی زمین است.

همه این موارد در مناطق شهری یافت می شود. منابع اصلی آلودگی فعالیت های خانگی، کارخانه ها، کشاورزی و حمل و نقل است.[/vc_toggle][vc_toggle title=”اثرات آلودگی چیست؟”]آلودگی ممکن است مناظر زیبا را از بین ببرد و باعث سمی شدن خاک و آبراهه ها شود و یا باعث از بین رفتن گیاهان و جانوران شود. همچنین انسان به طور منظم در اثر آلودگی آسیب می بیند. برای مثال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می تواند منجر به بیماری های تنفسی، سرطان ریه و سایر بیماری ها شود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چه کسانی بیشتر تحت تاثیر آلودگی قرار می گیرند؟”]گروه هایی که بیشتر تحت تأثیر آلودگی قرار دارند، افراد مسن، کودکان و افراد مبتلا به آسم هستند.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: