وبلاگ

منابع آب

منابع آب

به طور کلی آبها به چهار دسته تقسیم می شوند که هر کدام از آنها خواص ویژه خود را داراست. در جدول زیر ترکیب درصد منابع آب کره زمین نشان داده شده است.

 

منابع آب درصد
اقیانوس ها 93/9
آب های جوی 0/001
آب های سطحی 1/72
آب های زیر زمینی 4/38

 

اقیانوس ها

در ابتدا آب سطح کره زمین را پوشانیده بود. با ظاهر شدن خشکی ها, آب های زمین تشکیل اقیانوس ها را دادند. حدود 3/93 درصد از منابع آبی مربوط به اقیانوس ها می باشد. با این حال نمی توان آن را به عنوان بزرگترین منبع تامین آب تلقی نمود زیرا غلظت املاح محلول در آب اقیانوس ها بسیار بالاست. اگر لازم باشد که از آب اقیانوس ها به عنوان آب قابل شرب استفاده گردد باید به طور گسترده عملیات حذف نمک در آنها صورت گیرد ولی با توجه به بالا بودن مقدار املاح موجود در این آب ها, این عمل از لحاظ اقتصادی غالبا مقرون به صرفه نیست. ( مقدار املاح موجود در این آب ها   بیشتر از 1000PPM  است).

Tropical Blue Ocean Wave

آب های جوی (برف و باران)

این آب توسط انرژی خورشیدی از تبخیر منابع سطحی آب مانند اقیانوس ها به وجود می آید. بخار های به وجود آمده به صورت توده های ابر فشرده می شوند و در اثر باد جا به جا می شوند. آب تشکیل دهنده آب های جوی تقریبا خالص است و در اثر بارش, آلودگی ها و گرد و غبار هوا را حذف می کند. در نقاطی که استفاده از آب های سطحی یا زیرزمینی با اشکالاتی مواجه باشد, به کارگیری آب باران به عنوان منبع آب آشامیدنی توصیه شده است. در زمان های قدیم بسیاری از مردم از آب باران ذخیره شده جهت آشامیدن استفاده می کردند. هنوز هم در آفریقا و آسیای جنوب شرقی مناطقی وجود دارند که آب باران به عنوان تنها منبع آب آشامیدنی آنها تلقی می شود.

آب های سطحی (رودخانه ها و دریاچه ها )

بخشی از بارش های برف و باران آب های سطحی را تشکیل می دهند. آب های سطحی به صورت نهر, رودخانه و دریاچه ها می باشند و لذا برای موارد شرب, کشاورزی و صنعتی می توان از آن استفاده نمود. از زمان های قدیم, آب های سطحی یکی از مهم ترین منابع تامین آب جوامع بشری بوده اند. ولی لازم است که در این مورد نیز به مساله تصفیه و ضد عفونی کردن آب توجه کافی داشت. این آب ها زلال نیستند و حاوی آمونیاک, فنل و فلزات سنگین بوده و معمولا آلوده به میکروارگانسیم ها می باشند.

اگر آب های سطحی از آب کشاورزی ناشی شوند, به دلیل استفاده از کود های شیمیایی میزان نیترات و فسفات در این آب ها بیشتر است. به طور کلی نوع و میزان مواد موجود در آب های سطحی بستگی به مسیر عبور آب دارد, کدر بودن آب های سطحی نسبت به آب های زیر زمینی بیشتر است. امروزه آب رودخانه ها و دریاچه ها مهم ترین منبع آبی تامین نیاز های جامعه هستند از این رو با احداث سد بر روی رودخانه ها و دریاچه ها اقدام به ذخیره آب و ته نشین سازی مواد معلق و گل و لای آن می نمایند که این امر در تقلیل هزینه تصفیه اهمیت زیادی دارد. برای تکمیل شدن این عملیات, بین دریاچه های مصنوعی (ایجاد شده توسط سد) و تصفیه خانه ها, حوض های ته نشین ایجاد می نمایند. در نتیجه این عمل در آب ذخیره شده پشت سد ها, نه تنها از نظر مواد معلق بلکه از نظر میکروارگانیسم ها نیز کاهش قابل توجهی مشاهده می شود و این امر موجب کاهش هزینه های ضدعفونی در تصفیه خانه می گردد.

آب های سطحی (رودخانه ها و دریاچه ها )

آب های زیر زمین ( چاه, چشمه و قنات )

نفوذ آب های سطحی از فضاها و شکاف های خاک ها و صخره ها و تجمع در زیر سطح زمین, آب های زیر زمینی را تشکیل می دهد. آب های زیر زمینی مانند آب های سطحی در جریان هستند. امکان آلودگی آب های زیر زمینی نزدیک به سطح زمین وجود دارد از این رو برای اطمینان از پاکی آب مصرفی از آب های زیر زمینی عمیق استفاده می شود. میزان مواد آلی, میکروارگانیسم ها و مواد معلق در این آب ها اندک است ولی حاوی آهن و منگنز محلول هستند از این رو در تماس با اتمسفر ذرات قهوه ای رنگی در آن ها ایجاد می شود که مربوط به اکسید شدن آهن و منگنز توسط هوا است. به طور کلی در آب های زیر زمینی مقدار مواد معلق بسیار ناچیز است ولی مقدار مواد محلول معدنی آن از آب های سطحی بیشتر است. املاح موجود در این آب ها زیاد است. (حدود 500 PPM ).

منابع آب

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *