وبلاگ

کاربرد اشعه UV در ضد عفونی کردن آب چیست ؟

کاربرد اشعه UV در ضد عفونی کردن آب چیست ؟

اشعه ماورا بنفش( اشعه  UV)

یکی از روش های فیزیکی ضد عفونی کردن آب استفاده از اشعه ماورا بنفش یا همان UV است. به منظور ضدعفونی کردن آب می توان اشعه ماورا بنفش را به طور مصنوعی به کمک لامپ های مخصوص تولید کرد. ناگفته نماند که این اشعه به طور طبیعی در نور خورشید وجود دارد و در طبیعت ضدعفونی و کنترل رشد میکروارگانیسم ها از طریق آن صورت میگیرد.

UV  همانند ازن, به عنوان ضد عفونی کننده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هیچ گونه باقی مانده ای از خود در آب بر جای نمی گذارد. همچنین اگر در آب موادی نظیر آهن, منگنز, نیتریت و ترکیبات گوگردی وجود داشته باشد باید به عنوان پیش ضدعفونی از یک عامل اکسید کننده استفاده کرد.

بهترین و مهم ترین لامپ های UV مصرفی, لامپ های جیوه ای هستند و حداکثر قدرت ضدعفونی آن ها بین 250 تا 270 نانومتر است. لازم است که همواره در تابش اشعه ماورا بنفش مقادیر زیادتری به کار برد تا نتیجه مطلوب از عمل ضدعفونی شدن به دست آید.

به منظور مصونیت از اثر مواد معلق, معمولا لامپ ها در قاب های کوارتزی قرار می گیرند. اگر فاصله بین آب و لامپ زیاد باشد به علت هدر رفتن قسمتی از انرژی به کار رفته مناسب نخواهد بود.

عوامل موثر در ضدعفونی کردن آب با UV عبارتند از:

الف) میزان میکروارگانیسم ها

ب) میزان مواد معلق

ج) میزان اشعه مورد نیاز

د) میزان جریان آب

کاربرد اشعه UV در ضد عفونی کردن آب چیست ؟

لامپ های UV

لامپ های UV  باید طوری طراحی شوند که در برابر حداکثر جریان, عمل ضدعفونی کردن را انجام دهند. مواد معلق با احاطه باکتریها, مانع تاثیر UV و کشته شدن آنها خواهد شد. از مهمترین اشکالات بهره برداری از لامپ ها, چسبیدن مواد معلق به آنها با ایجاد رسوباتی بر روی آنها می باشد. این موضوع با کاهش ضدعفونی کنندگی لامپ قابل تشخیص است و لازم است لامپ را از راکتور خارج و با صابون یا بعضی از مواد شیمیایی شست و شو داده و دوباره در جایگاه خود قرار داد. لامپ های موجود در قاب های تفلونی یا شیشه ای کمتر در معرض این عوامل قرار می گیرند.

اگرچه استفاده از اشعه UV درتصفیه آب مزایایی دارد, مثل قابل دسترس بودن, زمان تماس کوتاه  و عدم باقی ماندن ماده سمی در آّب; ولی باید توجه داشت که فقط برای آبهای کاملا زلال مورد استفاده قرار می گیرد و در مواردی که میزان کدورت و رنگ آب بالا باشد و یا آب محتوی مواد آلی زیاد باشد قدرت ضد عفونی این پرتو کاهش می یابد. همچنین برای غیر فعال نمودن کیست ها که غالبا در آبهای  سطحی دیده می شود چندان مناسب نیست. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که UV به عنوان ضدعفونی کننده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از کلر به عنوان ضد عفونی کننده نهایی در آب توزیعی ضرورت دارد و غالبا برای ضدعفونی کردن در حجم های کمتر, از این اشعه استفاده می شود مانند استفاده از لامپ UV در دستگاه های تصفیه آب خانگی.

نور خورشید

تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید به آب باعث ضدعفونی کردن آن می گردد. این امر نتیجه وجود ازن یا آب اکسیژنه حاصل از نور آفتاب است.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *