وبلاگ

اهمیت آب

اهمیت آب

اهمیت آب

آب اساسی ترین ماده تشکیل دهنده بدن موجودات زنده است. موجودات زنده بدون آب قادر به ادامه حیات نمی باشند چرا که بدون وجود آب, تمام فعالیت های حیاتی متوقف می شود. اصولا زندگی بدون آب معنا و مفهومی ندارد; نه حیاتی شکل می گیرد و نه بقا می یابد. آب یک حلال عمومی می باشد از این رو به عنوان ضروری ترین فاکتور جهت انجام اعمال فیزیولوژیکی بدن به حساب می آید. زندگی آبزیان منوط به وجود آب و فراوانی آن است. در جدول 1 میزان آب موجود در بافت های مختلف بدن نشان داده شده است.

 

جدول 1- آب موجود در بافت های مختلف بدن

اندام درصد آب
قلب 80
شش ها 79
پوست 72
خون 79
اشک 98
عرق 99.5
کلیه 83

 

 

با وجود اینکه آب حدود 5/4 سطح زمین را پوشانده و به عنوان فراوانترین ماده موجود بر روی سطح کره زمین شناخته شده است; ولی تنها یک درصد این آب ها شیرین و قابل استفاده است.

در زندگی امروز بشر, در زمینه های گوناگونی از آب استفاده می شود که از آن جمله می توان به مصارف آشامیدنی, شست و شو, تهیه غذا, کشاورزی, تولید برق و مصارف تفریحی اشاره نمود. با وجود اینکه کمترین مصرف آب مربوط به بخش آشامیدنی است ولی از لحاظ کیفیت و عاری بودن از آلودگی ها حساس ترین مورد می باشد که توجه ویژه ای را می طلبد. میزان توزیع آب به طور میانگین برای مصارف مختلف در ایران به صورت جدول زیر در نظر گرفته شده است.

جدول 2- میانگین مصارف مختلف آب کشور

درصد مصرف مورد مصرف
85

8

7

کشاورزی

آب آشامیدنی

صنایع, معادن, بازرگانی

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *